Kiedy powinniśmy pomyśleć o gastroskopii?
Jednym z pomocnych badań, o niezastąpionej wartości diagnostycznej w ocenie górnego odcinka przewodu pokarmowego jest GASTROSKOPIA.
Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii, co powinno nas zaniepokoić?
Bardzo szeroki i różnorodny wachlarz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego wymaga przeprowadzenia diagnostyki. Szczególnie występowanie tzw. objawów alarmowych takich jak:
- krwawienie,
- zaburzenia połykania,
- utrata masy ciała,
- uporczywe nudności,
- wymioty,
- niedokrwistość.
Powinno nas to skłonić do pilnego kontaktu z lekarzem specjalistą. Również brak poprawy po zastosowanym leczeniu zachowawczym jest wskazaniem do wykonania kontrolnej gastroskopii.
Gastroskopia jest również zalecana jako badanie przesiewowe i kontrolne w grupach zwiększonego ryzyka nowotworu.
Dla raka przełyku jest to:
- wieloletnia choroba refluksowa (GERD),
- przełyk Barretta.
W przypadku raka żołądka są to:
- wiek > 45,
- płeć męska, nikotynizm,
- przebyty zabieg resekcji żołądka w okresie > 15 lat,
- niedokrwistość złośliwa,
- występowanie raka żołądka wśród krewnych,
- w badaniu mikroskopowym udokumentowane przewlekłe zapalenie zanikowe, dysplazja czy metaplazja błony śluzowej żołądka.
Czy do badania trzeba się szczególnie przygotować?
Wykonanie gastroskopii nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony chorego.
Pacjent powinien być na czczo, czyli nie powinien jeść przez 6 godzin i pić przez 4 godziny przed badaniem. W przypadkach zaburzeń opróżniania żołądka czas ten należy odpowiednio wydłużyć.
Badania gastroskopowe oprócz wizualnej oceny poszczególnych rejonów przewodu pokarmowego, do dwunastnicy włącznie, umożliwia jednoczesne pobranie wycinków oraz wykonania testu urazowego w kierunku zakażenia bakteryjnego Helicobacter pylori. Inwazja tą spiralną, gram ( – ) bakterią jest czynnikiem ryzyka zapalania, choroby wrzodowej, jak również raka oraz chłoniaka żołądka.
Czy takie badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym?
Jest grupa pacjentów, która ze względu na wskazania medyczne lub chociażby strach przed badaniem może mieć wykonaną gastroskopię w znieczuleniu ogólnym pod nadzorem anestezjologicznym.
Należy dodać, że bezpośrednio po zabiegu pacjent wymaga obserwacji przez okres około 2 godzin, na ten czas pacjent zostaje w szpitalu. Całość procedury zamyka się w czasie ok. 3 godzin.
na zdjęciu widoczne owrzodzenie żołądka
Autor wpisu: dr n. med. Bartosz Cybułka