Czerniak w oku? Czyli część pierwsza trudnego tematu jakim jest onkologia okulistyczna.
Choć słowo czerniak nie bez przyczyny w pierwszej kolejności kojarzy nam się ze skórą i złośliwym nowotworem wywoływanym między innymi nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, to ten guz może dotyczyć także oka!
Gdzie w oku może rozwinąć się czerniak?
W onkologii okulistycznej czerniak może dotyczyć tzw. przydatków oka czyli np. skóry powieki, ale częściej lokalizuje się wewnątrzgałkowo, wywodząc się z melanocytów, czyli komórek zawierających barwnik, zlokalizowanych w błonie naczyniowej oka.
Jak powstaje czerniak w oku?
Choć w przypadku skóry od dawna znany i potwierdzony jest wpływ promieniowania słonecznego na pojawienie się czerniaka, tak w przypadku czerniaków błony naczyniowej nie znamy do końca czynników ryzyka. Wiadomym jest, że podobnie jak w przypadku skóry, tak i w przypadku czerniaka błony naczyniowej predysponuje do jego pojawienia się obecność tzw. znamienia w obrębie błony naczyniowej. Dlatego właśnie, tak istotna jest regularna kontrola okulistyczna z badaniem dna oka, która pozwala na wykrycie znamion i ich obserwację pod kątem złośliwej transformacji!
Na czym polega leczenie?
W leczeniu czerniaka błony naczyniowej stosuje się brachyterapię, radioterapię oraz chirurgię. Niestety, czerniaki są nowotworami złośliwymi i grożą pojawieniem się przerzutów odległych, np. w wątrobie. Co ważne, rosnące guzy wewnątrzgałkowe, o ile nie zajmują centrum siatkówki, nie dają początkowo dolegliwości. Oko z rosnącym guzem wewnątrzgałkowym może mieć pełną ostrość wzroku, prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe i wyglądać na pozór zupełnie normalnie. Nie istnieje także żadne badanie przesiewowe krwi (np. marker), który mógłby wykryć rozwijającą się chorobę. Dopiero badanie okulistyczne z podaniem kropli rozszerzających źrenicę pozwala na wykrycie podejrzanych zmian.
WAŻNE!
Pamiętajmy – regularne badanie dna oka, nawet u osób zdrowych, bez żadnych dolegliwości okulistycznych – raz na DWA LATA!
Wpis powstał przy merytorycznej konsultacji dr n. med. Wojciecha Adamskiego, specjalisty chorób oczu.