Nowoczesna metoda VAAFT w leczeniu proktologicznym. Rozmowa z dr. n. med. Łukaszem Gmerkiem
Proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami jelita grubego, odbytnicy i kanału odbytu. Problemy proktologiczne, niestety, cały czas w naszym społeczeństwie są ogromnym tematem tabu, a do lekarza zgłaszamy się zazwyczaj zbyt późno.
Jedną z chorób, które leczymy w szpitalu są przetoki okołoodbytnicze. W ich leczeniu wykorzystujemy nowoczesną, minimalnie inwazyjną metodę VAAFT. Na pytania dotyczące przetok okołoodbytniczych oraz ich leczenia odpowiedział dr n. med. Łukasz Gmerek, specjalista chirurgii ogólnej, proktolog.
1. Czym są przetoki okołoodbytnicze?
Przetoki okołoodbytnicze należą do jednych z najczęstszych schorzeń okolicy kanału odbytu. Tworzą się w wyniku infekcji gruczołów okołoodbytowych i powstawania ropni. W następstwie dochodzi do przerwania ciągłości śluzówki w kanale odbytu i na skórze pośladków wraz z opróżnieniem ropnia i wytworzeniem kanału przetoki. Przetoki okołodobytnicze dzielimy na podskórne, międzyzwieraczowe, przezwieraczowe pozazwieraczowe.
2. Czym różni się metoda VAAFT od klasycznego zabiegu?
Klasyczna metoda fistulektomii wymaga całkowitego wycięcia kanału przetoki, wiąże się z występowaniem bólu pooperacyjnego oraz wysokim ryzykiem nawrotu przetok rzędu 10%-45%. Poważnym problemem jest uszkodzenie mięśni zwieraczy.
Leczenie przetoki okołoodbytniczej przy użyciu videoeendoskopu VAAFT (Video-assisted anal fistula treatment), jest nowoczesną, minimalnie inwazyjną metodą leczenia przetok okołoodbytniczych z zachowaniem zwieraczy.
3. Jak wygląda przebieg zabiegu?
Zabieg odbywa się w dwóch fazach: diagnostycznej i leczniczej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. Kluczowymi etapami zabiegu operacyjnego są: wizualizacja kanału przetoki przy użyciu fistuloskopu, fulguracja kanału przetoki, a następnie prawidłowa lokalizacja ujścia wewnętrznego kanału przetoki wraz z jego zamknięciem za pomocą szwów.
4. Jaka jest przewaga metody VAAFT nad klasyczną operacją?
Metoda VAAFT jest jedyną metodą umożliwiająca uwidocznienie całego kanału przetoki wraz z lokalizacją ujścia wewnętrznego, co jest kluczowym etapem dla wszystkich metod leczenia przetok okołoodbytniczych. W trakcie operacji nie dokonujemy wycięcia przetoki lecz jej całkowitego zniszczenia od strony wewnętrznej.
5. Czy wymagane jest specjalne przygotowanie do zabiegu? Jak szybko po zabiegu pacjent wraca do zdrowia?
Przed zabiegiem, nie ma konieczności wykonywania badań obrazowych celem identyfikacji rodzaju przetoki okołoodbytniczej, ze względu na brak ryzyka uszkodzenia zwieraczy. Minimalny uraz okołooperacyjny w trakcie zabiegu skutkuje brakiem konieczności wdrożenia leczenia przeciwbólowego. Z tego też powodu już po 6 h od zabiegu, pacjent może opuścić szpital. Powrót do pracy może nastąpić następnego dnia. W ostatnich badaniach udowodniono również znacznie zmniejszone ryzyko występowania nawrotów.