Dla kogo laserowa korekcja wady wzroku?


Jaki jest cel laserowej korekcji wady wzroku?

Celem laserowej korekcji jest usunięcie wady wzroku i tym samym uzyskanie jak najlepszej, możliwej ostrości widzenia, co uwalnia pacjenta od konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wadę wzroku.
Zabiegi laserowe wykonywane na rogówce przeprowadza się na świecie już od około 30 lat! W tym okresie
nastąpił istotny rozwój chirurgii laserowej rogówki. Stosowane urządzenia są coraz bardziej precyzyjne, lasery coraz bardziej oszczędzają tkankę, a powikłania występują bardzo rzadko. Zdecydowana większość pacjentów osiąga po zabiegu ostrość widzenia planowaną przed zabiegiem.
Na świecie wykonano już około 20 mln procedur laserowej korekcji wzroku.
Najlepiej rozpoznaną i opisaną procedurą refrakcyjną jest metoda lasik, która wyróżnia się bardzo długim okresem obserwacji stanowiącym podstawę do ciągłego udoskonalania.
W naszym ośrodku wykonujemy zabiegi głównie metodą SBK lasik. Jest to udoskonalona wersja metody lasik i polega na wytworzeniu na powierzchni rogówki cieńszego płatka (ok. 90 mikrometrów) niż w tradycyjnej metodzie lasik.
Praktycznie, prawie całkowicie eliminuje to ryzyko występowania niektórych powikłań, jak np. ektazja rogówki.
Dzięki metodzie SBK lasik wykonujemy najszerszy zakres leczenia wad refrakcji obejmujący: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm mieszany. Metoda umożliwia także łatwe przeprowadzenie dokorekcji i leczenia zindywidualizowanego po wcześniej wykonanych zabiegach refrakcyjnych.

Kto może poddać się zabiegowi?

Chirurgia refrakcyjna jest z definicji metodą opcjonalną do niechirurgicznych metod korekcji wady wzroku, to znaczy okularów lub soczewek kontaktowych. Pacjent poddaje się tej metodzie z wyboru. Najważniejsza jest tutaj motywacja pacjenta i jego indywidualne oczekiwania co do możliwej uzyskanej poprawy widzenia po zabiegu oraz pełne zrozumienie, co laserowa korekcja może, a czego nie może zaoferować. Inne wymagania ma np. osoba, która potrzebuje bardzo dobrego widzenia do dali, np. strażak lub maszynista w związku z wykonywanym zawodem, a inne osoba, która pracuje przy komputerze, używając wzroku głównie na odległości pośrednie, a nie prowadzi samochodu.
Aby oszacować możliwość usunięcia wady i jakość widzenia u pacjenta po zabiegu, konieczne jest wykonanie
szczegółowego badania kwalifikacyjnego oraz ustalenie czy oczekiwania pacjenta są realne i czy budowa rogówki
umożliwia usunięcie wady w całości, a jeśli nie to czy pacjent akceptuje wadę resztkową.

O przebiegu wizyty kwalifikacyjnej pisaliśmy tutaj: wizyta kwalifikacyjna do laserowej korekcji wzroku

Z jakimi wadami wzroku pacjenci zgłaszają się najczęściej?

Najczęściej występującą wadą wzroku jest krótkowzroczność i zgłaszają się głównie osoby młode, ok. 25 roku
życia, którym okulary utrudniają wykonywanie zawodu lub uprawianie sportów, a soczewek kontaktowych nie
tolerują. Osoby takie są najbardziej zadowolone ponieważ po korekcji cieszą się dobrą ostrością widzenia z daleka
i z bliska przez długie lata. Dopiero około 40 roku życia z powodu utraty elastyczności soczewki pojawia się konieczność noszenia okularów do czytania (presbyopia) i laser tego mechanizmu nie koryguje.
Koryguje się również bardziej skomplikowane wady, takie jak nadwzroczność i astygmatyzm, po usunięciu których widzenie stabilizuje się dłużej niż po usunięciu krótkowzroczności.


Autorem tekstu jest dr n. med. Małgorzata Tomczak, koordynator chirurgii refrakcyjnej