Alzheimer
Problemy z pamięcią i mową, częste zmiany nastroju, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, czy zaburzenia orientacji w miejscu i czasie. Oto kilka z objawów choroby Alzheimera – schorzenia, którego obawiamy się w starszym wieku, ponieważ prowadzi do utraty funkcji poznawczych i zabiera prawdziwe „ja”. Ponad 100 lat od czasu jej odkrycia w dalszym ciągu naukowcom nie udało się opracować skutecznego leku, który powstrzymałby rozwój choroby. ONZ szacuje, że w niedalekiej przyszłości może ona dotknąć nawet 1 na 85 osób po 65 roku życia, dlatego warto przytoczyć kilka ciekawostek na jej temat.
-
Choroba Alzheimera nazywana jest często także demencją. Nie można jednak postawić między nimi znaku równości. Jak odróżnić objawy alzheimera od typowych zaników pamięci u osób w podeszłym wieku?
OBJAWY CHOROBY ALZHEIMERA |
TYPOWE ZANIKI PAMIĘCI ZWIĄZANE Z WIEKIEM |
Kiepska orientacja w danej sytuacji i trudności w podejmowaniu decyzji |
Podejmowanie złych decyzji raz na jakiś czas |
Niezdolność do zarządzania swoim budżetem |
Zapominanie np. o opłaceniu kilku rachunków |
Trudności w prawidłowej ocenie miejsca i czasu |
Zapominanie daty, zdolność do przypomnienia jej sobie później |
Zaburzenia mowy |
Czasowe trudności z przytoczeniem właściwego słowa |
Gubienie różnych przedmiotów i niemożność odtworzenia minionych zdarzeń |
Gubienie przedmiotów od czasu do czasu |
-
Pomimo tego, że nie opracowano jeszcze skutecznych strategii dotyczących zapobieganiu chorobie Alzheimera, istnieją pewne powiązania między nią, a prowadzeniem zdrowego trybu życia. Badania pokazują, że regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta oraz utrzymywanie aktywności umysłowej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji i zaburzeń poznawczych.
-
Inne badania sugerują, że słuchanie muzyki lub śpiewu może zapewnić emocjonalne i behawioralne korzyści dla osób z chorobą Alzheimera i innych rodzajów demencji. Wspomnienia muzyczne są często zachowane w chorobie Alzheimera, ponieważ kluczowe obszary mózgu związane z pamięcią muzyczną są w stosunkowo dobrej kondycji. Za pomocą przyjaznych dźwięków chore osoby odczuwają mniejszy lęk, dzięki czemu komunikacja z nimi może stać się łatwiejsza.
-
Czy herbata z cytryną może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera? Okazuje się, że tak, ale tylko w momencie kiedy jest przygotowywana w niewłaściwy sposób. W liściach herbaty występuje aluminium, które w samym naparze nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Problem tkwi w fusach, które po połączeniu z sokiem cytryny tworzą cytrynian glinu – łatwo przyswajalny przez organizm związek. Odkłada się on np. w mózgu, co przypuszczalnie może być jedną z przyczyn powstania choroby. Pamiętajmy jednak, że reakcja ta powstaje jedynie, gdy fusy mają kontakt z sokiem z cytryny.
-
Większość z nas słysząc o chorobie Alzheimera identyfikuje ją ze starszymi osobami. I słusznie, ponieważ ryzyko pojawienia się tej choroby wzrasta z wiekiem i dotyka głównie osoby po 65 roku życia. Ciekawostką natomiast jest fakt, że może ona rozwinąć się znacznie wcześniej i występuje w 5% u chorych w wieku około 30 roku życia. Warto również zaznaczyć, że alzheimer pojawia się dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
-
Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeden z rozdziałów historii badań nad chorobą Alzheimera napisano we Wrocławiu! Alois Alzheimer, niemiecki psychiatra i neuropatolog, który jako pierwszy opisał tę chorobę był pod koniec swojej medycznej kariery kierownikiem Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz tamtejszej kliniki psychiatrycznej.