Jak prawidłowo przyjmować leki?


Nikt nie lubi przyjmować lekarstw. Każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasami jest to konieczne, aby wrócić do pełni sił. Połknięcie kilku tabletek w ciągu dnia zazwyczaj nie przysparza nam większych problemów, jednak często okazuje się, że nie wiemy jak prawidłowo je przyjmować i na co zwrócić szczególną uwagę, by były dla nas bezpieczne i skuteczne. Należy pamiętać, że większość dostępnych leków może powodować skutki uboczne– można je jednak ograniczyć do minimum dzięki kilku prostym zasadom.

1. Informuj swojego lekarza o lekach, które przyjmujesz na stałe.
Jeśli przyjmujesz jednocześnie kilka substancji, mogą one wchodzić w niekorzystne dla organizmu interakcje i wzajemnie osłabiać swoje działanie. Dobrze poinformowany specjalista, który czuwa nad twoim zdrowiem będzie w stanie tak dobrać leki, by terapia była efektywna. Pamiętaj również, by nie zażywać ich w innej dawce niż zalecił lekarz i nie modyfikuj ich samodzielnie.

2. Czytaj ulotki.
Bardzo często bagatelizujemy znaczenie ulotek, jednak nie bez powodu mówi się o nich na końcu każdej reklamy medykamentów. Zasada ta dotyczy zarówno leków, które kupujemy bez recepty, jak i tych, które przepisał lekarz. Z ulotki dowiemy się jakie działania niepożądane może wywołać dany specyfik, jak wpływa na kierowanie pojazdami i przede wszystkim szczegółowo opisuje w jaki sposób go przyjmować. W razie wątpliwości dotyczących zażywania leków zawsze należy w pierwszej kolejności kierować się wskazaniami lekarza.

3. Popijaj leki wodą.
Być może dla większości z nas jest to oczywiste, jednak czasem w pośpiechu można po prostu sięgnąć po to co jest pod ręką, niezależnie czy jest to kawa, czy puszka gazowanego napoju. Okazuje się, że popijanie tabletek, tak zdrowymi przecież sokami owocowymi, może obniżać skuteczność przyjmowanych leków.

4. Czas ma znaczenie.
Jeśli producent na ulotce zalecił stosowanie leku na czczo oznacza to, że należy przyjąć go 30 minut przed planowanym posiłkiem i nie wcześniej niż 12 godzin od zjedzenia ostatniego posiłku. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia skuteczności leczenia, natomiast lekceważenie tego zalecenia skutkuje pogorszeniem się wchłaniania preparatu i zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych interakcji.

5. Nie rozgryzaj tabletek.
Wielokrotnie zastanawiamy się, czy dla łatwiejszego połknięcia tabletki możemy pokroić, rozgryźć lub choćby wysypać zawartość kapsułek i spożyć je w innej formie niż ta, którą zobaczyliśmy po wyjęciu z opakowania. W tym względzie należy być ostrożnym, ponieważ drażetki, tabletki czy kapsułki „zaprojektowano” w sposób, który ułatwia im aktywowanie się w odpowiednich miejscach naszego przewodu pokarmowego.

6. Nie przerywaj kuracji.
Zasada ta dotyczy szczególnie stosowania antybiotyków. Często czujemy poprawę już po kilku dawkach leku i postanawiamy go odstawić lub brać krócej niż zalecił lekarz – ten sposób to najprostsza droga do powstania oporności bakterii, które antybiotyk ma zwalczać. Oznacza to, że jeśli następnym razem będziemy przyjmować tę samą substancję, może nam ona w ogóle nie pomóc. Najważniejsze jest zatem, by przyjmować lek do połknięcia ostatniej tabletki, a jedynym wskazaniem, w którym powinno się przerwać antybiotykoterapię lub zmienić preparat jest jego nieskuteczność po 4 dniach zażywania. Taką decyzję należy zawsze konsultować z lekarzem.

7. Sprawdzaj termin przydatności.
Przekazuj do apteki wszystkie te specyfiki, które są przeterminowane lub posiadają odpowiednią datę przydatności, ale zmieniły konsystencję, kolor lub po prostu wydaje ci się, że nie są już zdatne do spożycia.

Tekst powstał przy współpracy z dr n. med. Pawłem Niedźwieckim