LASEROWA KOREKCJA WZROKU. Rozwiewamy wątpliwości
Laserowa korekcja wzroku? Brzmi tajemniczo? Obawiasz się, że zabieg może Ci zaszkodzić. W naszym gabinecie okulistycznym codziennie rozwiewamy wątpliwości i obawy naszych pacjentów. Na najczęściej zadawane pytania postanowiliśmy odpowiedzieć również tutaj.
1. Czy zabieg jest niebezpieczny i czy można po zabiegu utracić wzrok?
Zabieg jest bezpieczny, nie ma możliwości utraty widzenia. Jest wykonywany na powierzchownych strukturach gałki ocznej i wszelkie powikłania zarówno sródoperacyjne jak i związane z gojeniem mają charakter odwracalny. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz systematyczne zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne.
2. Czy raz usunięta wada może powrócić ?
Usunięta wada nie powróci do stanu wyjściowego, jednak może się zdarzyć ewentualna niedokorekcja lub może wystąpić naturalna progresja wady- zabieg nie gwarantuje, że wada nigdy nie postąpi tylko usuwa to, co jest na dzień dzisiejszy. Jeśli parametry rogówki/ kształt i grubość/ na to pozwalają zawsze możliwa jest dokorekta.
3. Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie jest bolesny. Odczuwalny jest dotyk i ucisk. Pacjent w trakcie zabiegu współpracuje z lekarzem– patrzy w światło lasera oraz nie zaciska oczu.
4. W jakim wieku najlepiej jest wykonać laserowa korekcję?
Zabieg najlepiej wykonać do 40 roku życia – ponieważ tacy pacjenci mogą się nacieszyć dobrym widzeniem do dali i do bliży bez okularów. Po 40 oczywiście również można poddać się zabiegowi, ale mimo usuniętej wady wzroku do dali zachodzi konieczność używania okularów do czytania (tzw. starczowzroczność, której laser nie koryguje).
5. Jak długo trwa zabieg?
Sam zabieg trwa ok. 10 min., jednak w dniu zabiegu łącznie spędza się w szpitalu ok. 2 godz. (przed zabiegiem jeszcze raz jest wykonywane szczegółowe badanie przez optometrystę).
6. Czy zabieg może wpłynąć negatywnie na inne choroby oczu?
Najważniejsza jest prawidłowa kwalifikacja do zabiegu, która wyklucza inne schorzenia narządu wzroku. Zabieg nie ma wpływu na inne choroby oczu: ani ich nie przyspiesza, ani nie jest w stanie zapobiec innym ewentualnym chorobom oczu w przyszłości.
7. Czy cena zabiegu zależy od wielkości wady?
Nie, zależy od rodzaju wykonanego zabiegu. A na wybór optymalnej metody wpływa kilka czynników (m. in. wielkość wady, budowa rogówki) – wszystkie opcje omawiane są z pacjentem w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.
8. Kiedy po zabiegu można wrócić do pracy (np. przy komputerze)?
Rekonwalescencja po najnowszych zabiegach (SBK Lasik) jest błyskawiczna, przy stosowaniu się do zaleceń nie ma przeszkód żeby podejmować aktywność następnego dnia. Mimo wszystko zalecamy chociaż kilka dni odpoczynku wzrokowego.