Lek. dent. Hubert Kardach o skutecznym uzupełnianiu braków w uzębieniu
Szerokie grono osób starszych boryka się na co dzień z problemami wynikającymi z braków w uzębieniu. O skutecznych metodach ich uzupełniania rozmawiamy z lekarzem dentystą Hubertem Kardachem.
1. Dlaczego każdy ząb jest ważnym elementem naszego ciała?
Zęby są nieodłączną częścią układu stomatognatycznego, w skład którego wchodzą wszystkie tkanki i narządy w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki. Biorą one udział w wielu istotnych funkcjach, jak: pobieranie pokarmu, żucie, artykulacja dźwięków, oddychanie, wyrażanie emocji.
Ząb może się wydawać mało znaczącym elementem w ciele człowieka, jednak utrata zaledwie jednego zęba powoduje znaczne zmiany w układzie stomatognatycznym. Obserwujemy zaniki kości w miejscu utraconego zęba. Przy utracie większej ilości zębów dochodzi do skrócenia rysów twarzy oraz do zmian w stawach żuchwy i napięcia mięśniowego w obrębie głowy. Skutkiem są problemy przy dłuższym żuciu pokarmów, bóle stawów żuchwy, bóle głowy. Pozostałe zęby są przeciążone, powstają starcia zębów a szyjki zębowe odsłaniają się, pojawia się nadwrażliwości zębów. Finalnie doświadczamy niekorzystnej zmiany uśmiechu i pogorszenia jakości życia codziennego.
W przypadku utraty jednego lub wielu zębów zadaniem stomatologa jest przywrócenie utraconych funkcji zęba, oraz komfortu w codziennym funkcjonowaniu pacjenta.
2. Jakie rozwiązania umożliwia nam współczesna stomatologia?
Dzięki nowoczesnym technikom w stomatologii możemy zaproponować pacjentom wiele rozwiązań. Wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Różnią się one od siebie sposobem utrzymania w jamie ustnej.
Pierwsze z nich są założone na stałe, co oznacza, że są przymocowane do zębów pacjenta, lub do implantów zębowych. W grupie stałych uzupełnień wyróżniamy: korony, mosty, licówki.
Protezy ruchome to takie, które pacjent może w dowolnym momencie samodzielnie wyjąć z ust. Uzupełnienia ruchome to przede wszystkim protezy ruchome akrylowe, szkieletowe oraz duża grupa nowoczesnych protez elastycznych.
3. Czy istnieje rozwiązanie alternatywne dla protez ruchomych?
Istnieje wiele typów protez ruchomych. Każdy z nich wykorzystuje inne mechanizmy stabilizujące je w jamie ustnej. Największą trudność pacjenci zgłaszają w pierwszym okresie adaptacyjnym. Wtedy może występować trudność w połykaniu, wzmożone ślinienie, odruch wymioty oraz otarcia. Z biegiem czasu dolegliwości te mijają, ale występuje grupa pacjentów, która nigdy nie może pogodzić się z takim rodzajem uzupełnień protetycznych.
Dzisiejsza stomatologia stara się proponować pacjentom rozwiązania protetyczne mocowane na stałe. Najczęściej leczenie to wspomagane jest zabiegami z zakresu implantologii.
Protezy oparte na implantach zębowych mają wiele zalet i są rozwiązaniem dla często niewygodnych w użytkowaniu protez ruchomych. Z powodu szerokiego wachlarza możliwości implatoprotetycznych, możemy zaproponować indywidualnie dobrane rozwiązanie dla potrzeb każdego pacjenta, pod względem medycznym, estetycznym, ale również finansowym.
4. Czy można normalnie gryźć z protezami na implantach?
Tak – mosty i korony przymocowane są do implantów na stałe, natomiast protezy wyjmowane są ściśle przymocowane do implantów za pomocą elementów precyzyjnych. Są to specjalnie skonstruowane zatrzaski zapobiegające ruchomości protez podczas jedzenia, a jednocześnie umożliwiające wyjęcie uzupełnienia protetycznego z jamy ustnej do jego oczyszczenia po posiłku.
Rozwiązania te pozwalają w pełni delektować się każdym posiłkiem!