6 pytań o SBK Lasik. Rozmowa z lekarzem okulistą Marcinem Sasem.


  1. Jakie wady można operować?

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Przyjmuje się, że zakres wady, którą koryguje laser to -10,0 do +6,0 dioptrii, ale bywa, że operuje się też większe wady. Decyduje budowa rogówki, wszystko wyjaśnia się podczas badania kwalifikacyjnego.

  1. Jaka jest szansa na poprawę widzenia?

97% zabiegów SBK LASIK kończy się powodzeniem – poprawą ostrości wzroku. Mimo wielu wątpliwości ze strony Pacjentów, zabiegi laserowej korekcji wzroku są metodą bardzo skuteczną i bezpieczną. Pamiętać należy, że jak każda procedura medyczna, może zakończyć się niepowodzeniem lub powikłaniami, które jednak zdarzają się rzadko.

  1. Czy zabieg jest bolesny?

SBK LASIK jest właściwie bezbolesny, a rekonwalescencja po zabiegu skrócona do minimum. Podczas zabiegu oczy są znieczulone kroplami. Po zabiegu niezbędne jest stosowanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Zaleca się także stosowanie okularów przeciwsłonecznych przy ekspozycji na słońce przez okres minimum 3 miesięcy.

  1. Jak długo trwa zabieg?

Zabieg na każdym oku trwa kilka minut, laser działa przez kilka- kilkanaście sekund.

Krótki czas trwania zabiegu sprawia, że Pacjenci nie muszą martwić się długą procedurą oraz pobytem w szpitalu. Zabieg może być wykonywany na obojgu oczu jednocześnie, a Pacjent wraca do domu tego samego dnia.

  1. Czy metoda wykonania zabiegu jest sprawdzona?

W USA każdego roku przeprowadza się ponad 700 000 zabiegów SBK LASIK, a ilość zabiegów wzrasta. Do tej pory w samych Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 8 mln tego typu operacji, na świecie ponad 30 mln. Za popularnością zabiegu przemawia bezpieczeństwo i dokładność. W Polsce zabieg nadal budzi lęk i wiele pytań, jednak coraz więcej Pacjentów przekonuje się i cieszy życiem bez okularów z pełną ostrością wzroku po zabiegu.

  1. Jakie jest ryzyko powikłań?

Odsetek komplikacji w zabiegach LASIK waha się w granicach 0,3-5,7%, przy czym najczęstsze powikłania są łagodne i przemijające. W przypadku wykorzystania najnowszych technologii (SBK LASIK) odsetek powikłań spada poniżej 1%. Do najczęstszych powikłań zalicza się łzawienie oczu, zapalenie spojówek, zespół suchego oka, efekt halo.