Poradnia leczenia bólu, dr Ewa Ratomska- Apolinarska


1. Z jakimi schorzeniami Pacjenci zgłaszają się najczęściej do poradni leczenia bólu?

Do Poradni Leczenia Bólu zgłaszają się pacjenci cierpiący m.in. na migrenowe bóle głowy, zmiany zwyrodnieniowo- dyskopatyczne kręgosłupa, neuralgie międzyżebrowe, popółpaścowe, bóle fantomowe, ale także pacjenci z chorobami nowotworowymi.

2. Czym jest ból?

Ból jest doznaniem czuciowym, związanym zarówno z działaniem uszkadzającego bodźca (lub też bodźca, którego działanie może spowodować wystąpienie takiego uszkodzenia), jak i spostrzeżeniem powstającym na podstawie psychicznej interpretacji zachodzących zjawisk, zmodyfikowanym przez wcześniejsze doświadczenia i psychosomatyczne uwarunkowania. Jeżeli dolegliwości bólowe trwają dłużej niż 3 miesiące lub utrzymują się po wygojeniu uszkodzonych tkanek, to mówi się o bólu przewlekłym.
Ból ma negatywny wpływ na wiele narządów i układów, m.in. na krążenie, układ oddechowy, humoralny, pokarmowy, moczowy, na mięśnie. Często wymaga interdyscyplinarnego podejścia i współpracy z ortopedą, neurologiem, psychologiem, rehabilitantem, neurochirurgiem i innymi specjalistami

3. O leczeniu bólu zaczęło się mówić stosunkowo niedawno. Dlaczego? Czy grono osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe powiększyło się?

To, że nie musi boleć wiadomo od ponad 25 lat. Jednak z powodu różnych zawirowań polityczno-ekonomicznych wiele poradni leczenia bólu przestało istnieć. Coraz więcej osób wymaga leczenia przeciwbólowego z powodu starzenia się społeczeństwa (zmiany zwyrodnieniowe wielostawowe u seniorów), szybkiego i stresującego tempa życia (napięciowe bóle głowy), rozwoju motoryzacji (więcej urazów komunikacyjnych), chorób nowotworowych itp.

4. Jak wygląda terapia leczenia bólu?

W Poradni Leczenia Bólu, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, diagnozujemy i dokonujemy wyboru optymalnej metody leczenia, do których należą, m.in.:
• Farmakoterapia
• Blokady obwodowe
• Akupunktura

5. Czym jest akupunktura?

Akupunktura jest metodą znaną ponad 5 tysięcy lat. Początkowo nie była uznawana za metodę leczniczą, ale na skutek przeprowadzonych badań, od lat 60 tych stała się uznaną metodą leczenia bólu. Jednorazowe igły wkłuwa się w odpowiednie punkty, co powoduje wytworzenie endorfin, który mają działanie przeciwbólowe i poprawiające nastrój.

6. Czy ból da się wyleczyć?

Ból można zniwelować, zmniejszyć, nie zawsze jednak da się wyleczyć.