Prof. UZ dr hab. n. med. Paweł Golusiński o usuwaniu migdałków
Większości z nas problemy z migdałkami kojarzą się głównie z dziećmi, jednak bardzo często dotykają także osoby dorosłe. Przewlekłe zapalenie migdałków to nie tylko nawracające anginy, ale także problemy skórne, przykry zapach z ust, przewlekłe zmęczenie i złe samopoczucie. Przerost migdałków może także być przyczyną chrapania i rozwoju bezdechu sennego. W sytuacji kiedy wystąpią takie objawy, warto skorzystać z pomocy laryngologa, który oceni czy nasze migdałki nie powinny zostać usunięte.
Na najważniejsze i najczęstsze pytania dotyczące zabiegu oraz nowatorskich rozwiązań odpowiedział prof. UZ dr hab. n. med. Paweł Golusiński, specjalista otorynolaryngologii, chirurg głowy i szyi. Kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Zielonogórskiego, Koordynator Otolaryngologii Szpitala św. Wojciecha.
1. Jaką funkcję pełnią w naszym organizmie migdałki?
Migdałki są niewielkimi skupiskami tkanki limfatycznej położonymi na bocznych ścianach gardła. Ich główną rolą jest ochrona przed infekcjami, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych migdałki nie odgrywają już w zasadzie żadnej istotnej funkcji ochronnej i w prawidłowych warunkach kurczą się i ulegają zanikowi. Czasami jednak dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego i wówczas , funkcja ochronna zanika, a migdałki zamiast pomagać stają się przyczyną problemów. Wtedy często jedynym rozwiązaniem jest zabieg.
2. Czy zabieg boli?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Sam zabieg nie boli, ponieważ przeprowadzamy go w znieczuleniu ogólnym. Ból po zabiegu to kwestia indywidualna, jednak pacjenci, zwłaszcza dorośli, uskarżają się na dolegliwości, szczególnie przy mówieniu i przełykaniu. Po operacji wykonanej metodą tradycyjną ból może utrzymywać się ok 1-2 tygodni. Po zastosowaniu nowatorskich metod, które wykorzystujemy w naszej pracy, ból utrzymuje się znacznie krócej, lub nie jest w ogóle odczuwalny.
3. O jakie dokładnie metody chodzi?
Medycyna XXI wieku daje coraz nowe, lepsze rozwiązania. Stosujemy dwie nowoczesne techniki chirurgiczne: metodę koblacji oraz metodę elektrochirurgiczną BIZact. Ta ostatnia wykorzystuje zaawansowaną technologię diatermii bipolarnej, pozwalającą na wykorzystanie maksymalnie niskiej wartości energii elektrycznej w celu przecięcia tkanki i zamknięcia naczyń krwionośnych. Choć brzmi to dość skomplikowanie, dla Pacjenta oznacza to dużo mniej dolegliwości bólowych a także zmniejszenie krwawienia w trakcie zabiegu, dużo niższe ryzyko krwawienia pooperacyjnego, i szybszy powrót do zdrowia.
4. Na czym polega metoda koblacji?
Metoda koblacji jest nowoczesną techniką chirurgiczną wykorzystującą energię fal elektromagnetycznych i wytwarzających w środowisku soli fizjologicznej specjalną plazmę o niskiej temperaturze która przecina tkanki i koaguluje naczynia krwionośne. W praktyce oznacza to bardzo precyzyjne usunięcie tkanki migdałka, pozwala na zachowanie jego torebki, co zwłaszcza u dzieci znacznie poprawia precyzję i bezpieczeństwo zabiegu. Koblacja jest również doskonałą techniką służącą do redukcji przerośniętych migdałków w profilaktyce chrapania i bezdechu sennego oraz usuwania migdałka gardłowego u dzieci.
Usuwanie migdałków metodą koblacji
5. Którą metodę wybrać?
Decyzja o wyborze metody jest w dużej mierze oparta na indywidualnych cechach każdego pacjenta i operator proponuje konkretne rozwiązanie po uwzględnieniu wielu czynników. W przypadku, gdy chcemy zredukować ilość tkanki migdałka, na przykład z powodu bezdechu sennego, metoda koblacji nie ma sobie równych, a na przykład u dorosłego, u którego w przebiegu zapalenia w przeszłości rozwinął się ropień migdałkowy, BIZact gwarantuje najwyższy stopień bezpieczeństwa.
6. Ile czasu trwa powrót do zdrowia?
Po klasycznej operacji, powrót do codziennych aktywności zajmuje zazwyczaj ok. 2 tygodnie. Nowoczesne małoinwazyjne metody, dzięki zmniejszeniu bólu i szybszemu gojeniu sprawiają, że powrót do zdrowia jest znacznie szybszy i związany z mniejszym dyskomfortem