Rozmowa z proktologiem dr n. med. Łukaszem Gmerkiem


1. Proszę o wyjaśnienie czym właściwie zajmuje się proktologia? Czy jest to dziedzina na pograniczu chirurgii i gastroenterologii?

Proktologia jest dziedziną chirurgii zajmująca się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego w skład którego wchodzi odbytnica i kanał odbytu. Często schorzenia proktologiczne wymagają konieczności różnicowania bardzo zbliżonych cech, przy znacznej różnorodności podobnych objawów.

Problemy okolicy odbytowo- odbytnicznej często są związane z problemami z zakresu chirurgii, gastroenterologii, onkologii, dermatologii, jak również często dotyczą chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową.

2. Dużo Pacjentów cierpi z powodu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego? Jest to raczej temat tabu w naszym społeczeństwie i nie mówi się o tym często.

Zgadza się. Jest to nadal temat tabu, mimo że obecnie problemy proktologiczne dotyczą około 50% społeczeństwa. Ze względu na dość wstydliwy problem chorzy raczej unikają dzieleniem się informacją na temat swoich problemów. Największe znaczenie w uzyskaniu wstępnych informacji na temat dolegliwości pacjenci uzyskują w internecie, nierzadko zniechęcając się do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Tymczasem, im szybciej Pacjent trafi do lekarza, tym większa szansa na krótsze leczenie i całkowite pozbycie się problemu, wbrew obawom wcale niebolesne.

3. Czy jesteśmy w stanie zapobiegać hemoroidom? Czy raczej jest to choroba, która może przydarzyć się każdemu?

Musimy zdać sobie sprawę, że guzki krwawnicze (hemoroidy) ma każdy, a u proktologa leczymy objawy choroby hemoroidalnej. Oczywiście można zapobiegać przerostowi guzków krwawniczych (hemoroidów). Oto kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać:

– unikać siedzącego trybu życia, długiej jazdy samochodem,

– unikać zaparć poprzez m.in. dietę bogatobłonnikową, wypijanie min. 2 litrów płynów na dobę,

– unikać długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego.

Powyższe czynniki nie są jednak w 100% uchronić nas przed pojawieniem się objawów choroby. Bez względu na wiek, płeć, zdrowe odżywianie, pracę- może spotkać każdego.

4. Czy istnieją grupy zawodowe szczególnie narażone na pojawienie się hemoroidów?

Tak, są to wszystkie zawody wymagające spędzania czasu w pracy w pozycji siedzącej.

5. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skierować nas do gabinetu proktologa?

Krwawienia, swędzenia, pieczenia, ból przy oddawaniu stolca, zaburzenia rytmu wypróżnień, naprzemienne biegunki z zaparciami, wąskie, ołówkowate stolce wymieszane z krwią i śluzem, biegunki, swędzenia, pieczenia.

Najważniejszym z objawów są krwawienia, które powinny od razu skierować nas do proktologa.

6. Jak przebiega wizyta u proktologa? Czy jest bolesna?

Na początku wizyty lekarz zbiera wywiad od Pacjenta, pytając szczegółowo o objawy. Kolejnym etapem jest badanie, które odbywa się zazwyczaj w pozycji leżącej lub kolankowo-łokciowej. Badanie podstawowe (per rectum) trwa ok. 1 minuty (jest bezbolesne). Po badaniu zostaje postawiona diagnoza lub Pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę, np. badanie rektoskopii, anoskopii lub kolonoskopię.

W większości przypadków, tj. ok. 80% diagnoza zostaje postawiona podczas pierwszej wizyty.

3 Comments

Add yours
  1. Jola59

    Panie Doktorze, mam od 3 m-cy hemoroidy, potwierdziła to moja lekarka rodzinna. Powiedzialam jej, że zauważyłam od jakiegoś czasu, że bardzo delikatnie krwawię – na papierze toaletowym, widzę malutkie kropki krwi. Po „obejrzeniu” mnie – nie było badania per rectum- stwierdzila,że jest jedna,niewielka hemoroida i zapisała mi czopki o nazwie „Ruskorex”. Niestety, kilkanaście dni temu, po wypróżnieniu zobaczylam sporo krwi. Znajoma chirurg, powiedziala mi, ze nie muszę się martwić, ponieważ mógl się zrobić skrzep który „puścił” i musi się to wszystko oczyścić. Poradziła mi z kolei inne czopki „Unirex” i „UniGel Procto”. Nic mi to nie pomaga, ponieważ plamki krwi są dalej i po oddaniu moczu, szczypie mnie bardzo. Nie wspomnę już jaki mam dyskomfort,po zblizeniu. Panie Doktorze, co mam zrobić? gdzie się udać? W mojej miejscowości nie ma Proktologa, gdzie szukać pomocy,żeby wreszcie zrobić „z tym” porządek i nie martwić się, ze moze mi się zrobić coś brzydkiego jak to tak zostawię. Proszę o poradę.

    • Marta

      Pani Jolu, poniżej odpowiedź od dr Łukasza Gmerka:
      „W nawiązaniu do Pani pytań związanych z obecnymi dolegliwościami, uważam że bez wykonania badania proktologicznego, jak również bez możliwości zebrania dokładnego wywiadu nie rozwiążemy Pani problemu. Wizyta konsultacyjna jest w tym przypadku niezbędna.”
      Pozdrawiamy.

      • Jola59

        Dziękuję. Będę wiec musiała udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do chirurga i tam szukać rozwiązania mojego problemu.

Comments are closed.