Próba wysiłkowa- rozmowa z dr n. med. Pawłem Niedźwieckim


Morderczy maraton do ostatniego tchu w gabinecie diagnostycznym i mdlejący Pacjent wykończony do granic możliwości – prawdopodobnie wielu z nas właśnie w ten sposób wyobrażało sobie przebieg badań wysiłkowych. Bez obaw, nic bardziej mylnego! Zapewne otrzymując po raz pierwszy od lekarza zalecenie wykonania takich badań w naszej głowie rodzi się ogrom pytań i obaw, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy urodzonymi sportowcami. Na szczęście wszystko dzieje się pod okiem specjalistów. Jednym z nich jest dr n. med. Paweł Niedźwiecki – specjalista chorób wewnętrznych, który na co dzień towarzyszy Pacjentom podczas próby wysiłkowej i odpowiada poniżej na najbardziej nurtujące pytania.

1. W jakim celu przeprowadza się badanie wysiłkowe ?
Badanie wysiłkowe wykonywane było kiedyś głównie w celu wykrycia choroby niedokrwiennej serca. Aktualnie wykonuje się je również celem oceny wydolności fizycznej i tolerancji wysiłku. Niekiedy badanie wykonywane jest w celu kwalifikacji do ćwiczeń fizycznych i treningów.

2. Co należy zrobić przed badaniem by dobrze się do niego przygotować?
Przygotowując się do badania wysiłkowego na 2-3 godziny przed badaniem należy spożyć lekki posiłek. Nie zaleca się przeprowadzania badania na czczo lub tuż po zjedzeniu posiłku. W dniu badania należy wstrzymać się od picia kawy, mocnej herbaty, czy też od palenia tytoniu. Na 12 godzin przed badaniem należy zrezygnować również z wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.

3. Jak wygląda przebieg badania?
Przed badaniem lekarz zbiera wywiad z pacjentem dotyczący zgłaszanych dolegliwości, poziomu aktywności fizycznej oraz chorób towarzyszących. Następnie wyjaśniana jest procedura badania. Na ciele Pacjenta umieszcza się elektrody do zapisu EKG. Badanie na bieżni rozpoczyna się od powolnego spaceru, podczas którego stopniowo prędkość i kąt na bieżni ulegają zwiększeniu, w zależności od wybranego protokołu badania. Co kilka minut mierzone jest ciśnienie tętnicze krwi.

4. Badanie wysiłkowe zwykle kojarzone są ze sportowcami. Czy faktycznie to jedyne osoby które powinny je wykonywać?
Badanie wysiłkowe może zostać wykonane u prawie każdej osoby. Lista przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia i posiadanymi schorzeniami nie jest długa. Badania nie należy się bać, ponieważ zawsze jest dostosowywane do możliwości Pacjenta. Nawet u starszych osób wykonywane są próby wysiłkowe i są pomocne w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

5. Czy osoby ze słabą kondycją fizyczną mogą również wykonać to badanie?
Jednym ze wskazań do wykonania badania wysiłkowego jest pogorszenie wydolności fizycznej. Badanie wysiłkowe ma sprawdzić, czy przyczyna nie jest związana z chorobą serca m. in. chorobą niedokrwienną serca. Zatem jeśli łatwiej się męczymy podczas wysiłków fizycznych lub pojawiają się inne objawy związane z podejmowaną aktywnością fizyczną, próba wysiłkowa może być ważnym elementem diagnostycznym.

6. Czy wyniki badania i jego interpretację można uzyskać od razu po jego wykonaniu?
Wynik badania jest opisywany od razu po jego zakończeniu i wyjaśniany jest Pacjentowi. Wynik nie tylko mówi o tym, że konkretna choroba serca została rozpoznana lub nie, ale Pacjent otrzymuje także pewne wskazówki dotyczące dalszego postępowania i zalecenia dotyczące podejmowanej aktywności fizycznej.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu, który w skrócie pokazuje przebieg próby wysiłkowej.