SUPERFOODS – zostań lokalsem wybieraj produkty regionalne!
Coraz częściej w różnego typu mediach możemy znaleźć sformułowanie SUPERFOODS. Dla większości z nas termin kojarzy się z suplementami diety, żywnością wzbogaconą, czy zmodyfikowaną.
Nie ma nic bardziej mylnego! Superfoods jest to określenie na żywność nieprzetworzoną, która dzięki swoim naturalnym składnikom korzystnie wpływa na nasze zdrowie, może minimalizować ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych, wpływać na układ autoimmunologiczny, czy pracę przewodu pokarmowego.
Celebryci i ludzie show biznesu na swoich blogach, facebookowych profilach, czy istagramie chwalą się nowymi koktajlami ze spiruliną, nasionami chia, czy autorskim deserem z zastosowaniem komosy ryżowej oraz jagód goji. Oczywiście, wszystkie te produkty ze względu na cenne składniki odżywcze wykazują pozytywne działanie na nasz organizm, jednak czy nie jesteśmy w stanie “podkręcać” naszego zdrowia stosując w kuchni składniki lokalne, rodzime?
Poniżej przedstawiamy kilka wybranych produktów, które są tanie, ogólnodostępne, a przede wszystkim lokalne!
Kiszonki – chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że mądrość ludowa wypracowana przez wiele pokoleń może być przydatna również nam ludziom nowoczesnej techniki i biznesu. Nasze babcie zdawały sobie sprawę, że zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie dostęp do świeżych – lokalnych warzyw jest utrudniony, należy w sposób szczególny zadbać o zdrowie. Nie ma nic lepszego niż kiszonki! Kiszone ogórki, kapusta, czy buraki dają nam zastrzyk cennych składników odżywczych. Przede wszystkim naturalne źródło bakterii probiotycznych, które m.in. stymulują prawidłową pracę układu pokarmowego oraz wzmacniają naszą odporność. Kiszonki bogate są również w błonnik pokarmowy, który uczestniczy w regulacji perystaltyki jelit. Ponadto zawierają witaminy, w tym witaminę C, K, czy witaminy z grupy B.
Siemię lniane – coraz częściej gości w naszym codziennym jadłospisie zarówno w postaci ziaren lub oleju. W siemieniu zawarte są witaminy z grupy B, witamina E, czy lignany. Ponadto olej z nasion lnu zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Siemię lniane reguluje pracę przewodu pokarmowego, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo- naczyniowego oraz korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową. Wędrując między sklepowymi półkami zwróćmy uwagę, aby wybierać oleje produkowane za pomocą tłoczenia na zimno, metoda ta powoduje zdecydowanie mniejsze straty cennych składników odżywczych. Ponadto olej należy przechowywać w butelce z ciemnego szkła, w suchym miejscu, bez dostępu światła i powietrza. Nie należy używać oleju lnianego do smażenia, natomiast idealnie nadaje się jako dodatek do sałatek i surówek. Spożywając ziarna lnu zaleca się, aby je zmielić, co pozwala zwiększyć biodostępność cennych składników, można je dodawać do wielu potraw, czy deserów.
Aronia – niedoceniana i trochę zapomniana w codziennym jadłospisie. Owoce aronii mają bardzo zróżnicowany i bogaty skład, dzięki temu bez wahania możemy powiedzieć, iż są niczym “bomba witaminowa”! Zawierają cenne składniki antyoksydacyjne, antocyjany i inne związki polifenolowe, witaminę C, witaminę B2, B6, E, PP oraz składniki mineralne (jak molibden, mangan, miedź). Idealnie nadają się dla osób cierpiących na tzw. choroby cywilizacyjne, w tym różnego typu zaburzenia układu sercowo- naczyniowego, czy cukrzycę oraz przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Ze względu na swój skład owoce mają cierpki smak, dlatego najlepiej smakują w połączeniu z innymi owocami np. jabłkiem, czy gruszką.
Buraki – tradycyjny barszcz, czy ugotowane przetarte buraczki to nie jedyne pomysły na wykorzystanie buraków w naszej kuchni! Świeży sok z buraka to jedna z wielu form podania tego warzywa korzeniowego, minimalizująca straty cennych składników odżywczych, które następują podczas obróbki termicznej. Burak jest coraz chętniej wykorzystywany przez sportowców w sportach wytrzymałościowych. Dzięki zawartym związkom azotowym badania potwierdzają iż świeży sok z buraka, pośrednio powoduje zwiększenie wydolności organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Ponadto buraki są bogatym źródłem witamin (A, B1, B2, C, E), kwasu foliowego oraz dzięki betacyjanom pełnią ważną rolę w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Tak naprawdę lista lokalnych, SUPERFOODS jest baaaardzo długa! Pamiętaj unikając gotowych, przetworzonych dań i półproduktów oraz bilansując swój codzienny jadłospis w sposób urozmaicony dostarczysz organizmowi nie tylko zastrzyk energii, ale przede wszystkim cenne witaminy i składniki mineralne!
Powodzenia i smacznego!
Tekst powstał przy współpracy z mgr Marianną Krajniak
Świetna sprawa, część z tych rzeczy można by zorganizować w przy domowym ogródku, a pozostałe wziąć od sąsiada rolnika 😉
Czy nie brzmi to pięknie? Ogródek i sąsiad rolnik z codzienną dostawą świeżych warzyw! 🙂
Dokładnie 🙂 Wtedy możemy mieć pewność, że takie warzywa są faktycznie eco.