Czy wiesz, że...
Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą podczas snu. Badania dowodzą, że chrapie nawet 70% mężczyzn i 40% kobiet!
- W czasie snu mięśnie podniebienia miękkiego ulegają rozluźnieniu, a język się zapada. Pasaż powietrza przechodzącego przez gardło wyraźnie się zwęża. Usta otwierają się i podniebienie miękkie oraz języczek zostają wprawione w drgania, które powodują efekt akustyczny-chrapanie.
- Najczęstsze przyczyny chrapania to wydłużone i wiotkie podniebienie miękkie oraz wydłużony języczek, przerost błony śluzowej gardła środkowego, łuków podniebiennych i nasady języka, a także przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego. Do istotnych przyczyn należy również niedrożność nosa spowodowana skrzywieniem przegrody nosa, przerostem małżowin nosowych bądź obecnością polipów nosowych.
- Chrapanie może być etapem w rozwoju, a zarazem sygnałem świadczącym o występowaniu bezdechu śródsennego, dlatego leczenie chrapania jest tak istotne.
Obturacyjny bezdech senny to całkowite zamknięcie gardła w trakcie snu prowadzące do przerw w oddychaniu.
- Zatrzymanie oddychania może trwać wiele sekund i powtarzać się wielokrotnie w ciągu nocy. Pacjent z tym schorzeniem jest często istotnie niedotleniony.