prof. dr hab. n.med. Alicja Bartkowska Śniatkowska

Anestezjologia i intensywna terapia, medycyna ratunkowa

Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu.
Od roku 2006 kieruje roku Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera.
W latach 2010-2021 pełniła funkcję Przewodniczącej Sekcji Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej PTAiIT, a obecnie zastępcy Przewodniczącej tej sekcji. Pełni także drugą kadencję (od roku 2017) funkcję skarbnika w Polskim Towarzystwie Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Autorka wielu publikacji krajowych i zagranicznych, w tym zaleceń i wytycznych towarzystw naukowych, których zadaniem jest podnoszenie standardów podczas znieczulenia dzieci, zwłaszcza zwiększenie ich bezpieczeństwa podczas tych procedur.
Pani Profesor prowadzi od wielu lat działalność naukową, także w ramach Studenckiego Koła Naukowe UMP, która w głównej mierze opiera się nad badaniem odmienności farmakologicznych w populacji dzieci, zwłaszcza z najmłodszych grup wiekowych.

Prywatnie, kocha muzykę, zwłaszcza jazz, potrafi grać na akordeonie. Ponadto interesuje się filmem, sztuką i literaturą. Uwielbia dalekie podróże, ale też i bliskie, do starej leśniczówki, którą rodzinnie odnawia i przywraca do formy.