Rejestracja online

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

To jedna z metod korekcji wady wzroku, polega na wymianie naturalnej soczewki oka na wysokiej jakości implant soczewki. Po zabiegu Pacjent uniezależnia się od okularów do dali oraz do czytania. Soczewka trójogniskowa zapewnia dobre widzenie ze wszystkich odległości.

Korzyści:

  • szybka i odczuwalna poprawa ostrości widzenia, a tym samym wyższa jakość życia i codziennego funkcjonowania,
  • dodatkowa ochrona dla oczu – wszczepiane soczewki posiadają żółty filtr szkodliwego dla plamki żółtej światła niebieskiego i filtr UV
  • możliwość kompletnej rezygnacji z okularów korekcyjnych (przy zastosowaniu soczewek wieloogniskowych),
  • zabieg przy użyciu nowoczesnej technologii ZEPTO – ZEPTO jest nowoczesnym systemem do kapsulotomii, który podnosi poziom bezpieczeństwa, przewidywalność i efektywność chirurgii zaćmy. W sposób automatyczny i natychmiastowy tworzy perfekcyjnie okrągły otwór w torebce soczewki, która przytrzymuje Twoją naturalną soczewkę i później będzie wykorzystywana do zaimplantowania nowej soczewki sztucznej,
  • implantacja soczewki przy pomocy jednorazowego systemu do aplikacji AutonoMe, co zwiększa sterylność, a zarazem bezpieczeństwo zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki
  • możliwość wykonania zabiegu na obu oczach jednego dnia.

Wskazania i przeciwwskazania

  Wskazania
  • wiek powyżej 45 roku życia
  • krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm
  Przeciwwskazania
  • zwyrodnienie plamki żółtej
  • niektóre choroby oczu

Typy wszczepianych soczewek

Soczewki wieloogniskowe
Ich zastosowanie pozwala zrezygnować z okularów po zabiegu. Pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, z oddali, jak i z odległości pośrednich (ekran komputera):

• Panoptix

Soczewka zapewniająca doskonałe widzenie z bliska i z daleka. Proponowana osobom bez astygmatyzmu, ale ze stwierdzoną presbiopią (utrata zdolności widzenia przedmiotów z bliska, która związana jest z wiekiem)

  • Panoptix Toric

Gwarancja doskonałego widzenia z oddali i z bliska. Soczewka ta polecana jest osobą z presbiopią oraz astygmatyzmem.
Nasi lekarze, na podstawie wywiadu i stanu zdrowia pacjenta, dobiorą odpowiedni typ soczewki.

  • Vivity

To najnowsza soczewka wewnątrzgałkowa firmy Alcon. To pierwsze soczewki wewnątrzgałkowe wykonane w technologii tzw. non-diffractive extended depth of focus, dzięki czemu ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów optycznych jest minimalny. Dzięki soczewce Vivity pozbędziesz się wady wzrokui zyskasz dobre widzenie w większości życiowych sytuacji

  • Vivity Toric

Zapewnia dobre widzenie z większości życiowych sytuacji oraz usunięcie astygmatyzmu. To soczewka, która daje bardzo dobry efekt refrakcyjny jednocześnie ograniczając do minimum ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów optycznych.

VERION™ Image Guided System

System wspomaga chirurga w planowaniu, a następnie przeprowadzeniu zabiegów wewnątrzgałkowych. Urządzanie pokazuje między innymi lokalizację cięcia, a także dokładne miejsce wszczepu soczewki. Cyfrowy marker wspomaga chirurga podczas zabiegu, co jest szczególnie ważne przy soczewkach torycznych i wieloogniskowych.

System ORA

To jedno z największych osiągnięć technologicznych w chirurgii zaćmy. Dzięki temu urządzeniu można wykonać pomiary oka pacjenta w czasie rzeczywistym podczas zabiegu zaćmy. Technologia ta pomaga zweryfikować, czy krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm są odpowiednio korygowane podczas zabiegu.

Korzyści dla pacjenta:

  • może pomóc osiągnąć lepszą jakość widzenia po zabiegu,
  • zapewnia chirurgowi dodatkowe potwierdzenie i uzyskanie najlepszych, możliwych wyników refrakcyjnych,
  • System ORA poprawia dokładność korekty, co zmniejsza ryzyko konieczności noszenia okularów po zabiegu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę mieć wykonany zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki, jeśli wcześniej miałem laserową korekcję wzroku?

Tak, w Szpitalu św. Wojciecha dysponujemy systemem ORA, który pozwala na precyzyjne obliczenie soczewki śródoperacyjnie.

Czy zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki wpłynie na choroby oczu w przyszłości?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki nie ma wpływu na rozwój chorób oczu w przyszłości. Naturalna soczewka zostaje wymieniona na implant, który nie ulegnie zmętnieniu więc w przyszłości nie rozwinie się zaćma.

Jak szybko po zabiegu moje widzenie będzie wyraźne?

Jest to kwestia indywidualna. Zazwyczaj pacjenci widzą wyraźnie już po 24h. Przy zastosowaniu soczewek trójogniskowych wzrok może wymagać dłuższej adaptacji.

Jak szybko po zabiegu mogę prowadzić auto?

Kiedy widzenie będzie ostre, a jazda autem komfortowa. Twój lekarz doradzi, kiedy jest najlepszy moment żeby wrócić za kierownicę.

Kiedy mogę wrócić do codziennych aktywności oraz uprawiania sportu?

Nie ma żadnych ograniczeń, aby wrócić do ogólnych zajęć takich jak prace domowe, zakupy i ogrodnictwo już następnego dnia. Należy unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń. Do aktywności sportowych można powrócić po dwóch tygodniach. W przypadku sportów kontaktowych zalecane jest stosowanie okularów ochronnych. Do pływania Pacjent może wrócić po około czterech tygodniach.

Kwalifikacja

Przykładamy szczególną wagę do wizyty kwalifikacyjnej. Aby Pacjent mógł uniezależnić się od okularów potrzebne są niezwykle precyzyjne pomiary oraz badania. W Szpitalu św. Wojciecha podczas wizyty wykonywane jest pełne badanie okulistyczne oraz inne badania diagnostyczne, dzięki którym chirurg otrzymuje parametry oka Pacjenta. Posłużą one do obliczenia soczewki wewnątrzgałkowej, wszczepianej podczas zabiegu.

 

Zabieg

  • Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kroplowym, Pacjent przez cały czas jest świadomy.
  • Cały zabieg trwa kilkanaście minut.
  • Po znieczuleniu miejscowym okolic oka lekarz rozchyla komorę oka i delikatnie rozdziela naturalną soczewkę na mniejsze fragmenty; usuwa je i czyści tylną komorę oka; delikatnie umieszcza nową soczewkę, która w ciągu kilku chwil dopasowuje się do pierwotnego kształtu.
  • Następnie zakrapla oko antybiotykiem i lekiem przeciwzapalnym oraz nakłada na nie opatrunek.
  • Podczas jednego zabiegu ze wskazań medycznych można operować oboje oczu. Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i dlatego każde oko traktowane jest jako osobny zabieg.

Po zabiegu

  • Niewskazane jest dotykanie i pocieranie operowanego oka.
  • Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i zakraplać oko kroplami.
  • Przez ok. 2 tygodnie nie powinno się uprawiać sportu.
  • Należy chronić operowane oko przed zanieczyszczeniem i promieniami słonecznymi.
  • Regeneracja wzroku jest zazwyczaj bardzo szybka. Wielu Pacjentów widzi bardzo dobrze już następnego dnia. Czasami widzenie jest rozmyte, nieostre i jest to naturalny proces gojenia.
  • W przypadku soczewek trójogniskowy najlepszy efekt uzyskiwany jest gdy zabieg wykonywany jest obuocznie, proces adaptacji jest szybszy.
  • Wizualne skutki uboczne: efekt halo – występuje u około 10% pacjentów, ale wraz z upływem czasu ustępuje.

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się już następnego dnia – podczas niej pacjent otrzymuje od lekarza dokładne wytyczne dotyczące dbania o operowane oko i wizyt kontrolnych.

Nasi specjaliści Okulistyka

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Okulistyka

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja