Pierwszy w Polsce System ORA precyzja i dokładność w chirurgii wewnątrzgałkowej

Korzyści:

  • szybka i odczuwalna poprawa ostrości widzenia, a tym samym wyższa jakości życia i codziennego funkcjonowania,
  • dodatkowa ochrona dla oczu – wszczepiane soczewki posiadają żółty filtr szkodliwego dla plamki żółtej światła niebieskiego i filtr UV
  • możliwość kompletnej rezygnacji z okularów korekcyjnych (przy zastosowaniu soczewek wieloogniskowych),
  • zabieg przy użyciu nowoczesnej technologii ZEPTO – ZEPTO jest nowoczesnym systemem do kapsulotomii, który podnosi poziom bezpieczeństwa, przewidywalność i efektywność chirurgii zaćmy. W sposób automatyczny i natychmiastowy tworzy perfekcyjnie okrągły otwór w torebce soczewki, która przytrzymuje Twoją naturalną soczewkę (obecnie z zaćmą) i później będzie wykorzystywana do zaimplantowania nowej soczewki sztucznej,
  • implantacja soczewki przy pomocy jednorazowego systemu do aplikacji AutonoMe, co zwiększa sterylność, a zarazem bezpieczeństwo zabiegu usunięcia zaćmy,
  • możliwość wykonania zabiegu na obu oczach jednego dnia.

Wskazania i przeciwskazania

  Wskazania:
  • zaćma nabyta lub wrodzona,
  • odczuwalny podczas codziennych czynności spadek ostrości widzenia,
  • przymglenie soczewki utrudniające rozpoznanie innych chorób.
  Przeciwwskazania:
  • zły stan ogólny Pacjenta, tzn. taki, który nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Najczęściej zadawane pytania

Czy rozwój zaćmy przebiega zawsze tak samo?

Obecność i tempo zmian to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Warto pamiętać, że u jednej osoby zaćma w poszczególnych oczach może rozwijać się z inną dynamiką.

Czy zaćmę można leczyć kroplami?

Działanie kropli na zaćmę jest wątpliwe – jedynie zabieg usunięcia jest skuteczny.

Czy po usunięciu zaćmy będę widział dobrze bez okularów?

Jest to uzależnione od wyboru mocy soczewki – w przypadku soczewek jednoogniskowych korekcja okularami będzie wymagana. Soczewki multifokalne (wieloogniskowe) rozwiązują ten problem, jednak nie u każdego pacjenta można je zastosować. Należy również uwzględnić inne choroby oczu i choroby ogólne mogące mieć wpływ na ostrość wzroku.

Kiedy będzie można określić moc nowych okularów?

Zaleca się odczekanie ok. 2 miesięcy po operacji przed ustaleniem nowej korekcji okularowej. Pozwoli to na zagojenie struktur oka.

Czy można uniknąć rozwoju zaćmy?

Zaćmy rozwijającej się z wiekiem nie można uniknąć. Jest jednak szereg czynników, które przyspieszają ten proces, np. narażenie na promieniowanie ultrafioletowe lub rentgenowskie. W przypadku zaćmy rozwijającej się w przebiegu cukrzycy, kontrola poziomu glukozy we krwi może spowolnić proces.

Typy wszczepianych soczewek

Soczewki wieloogniskowe

Ich zastosowanie pozwala zrezygnować z okularów po operacji usunięcia zaćmy. Pozwalają na ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z oddali.

  • Panoptix

Soczewka zapewniająca doskonałe widzenie z bliska i z daleka. Proponowana osobom bez astygmatyzmu, ale ze stwierdzoną presbiopią (utrata zdolności widzenia przedmiotów z bliska, która związana jest z wiekiem)

  • Panoptix Toric

Gwarancja doskonałego widzenia z oddali i z bliska. Soczewka ta polecana jest osobą z presbiopią lub astygmatyzmem. Nasi lekarze, na podstawie wywiadu i stanu zdrowia pacjenta, dobiorą odpowiedni typ soczewki.

  • Vivity

To najnowsza soczewka wewnątrzgałkowa firmy Alcon. To pierwsze soczewki wewnątrzgałkowe wykonane w technologii tzw. non-diffractive extended depth of focus, dzięki czemu ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów optycznych jest minimalny. Dzięki soczewce Vivity pozbędziesz się zaćmy oraz zyskasz dobre widzenie w większości życiowych sytuacji

  • Vivity Toric

Zapewnia dobre widzenie z większości życiowych sytuacji oraz usunięcie astygmatyzmu. To soczewka, która daje bardzo dobry efekt refrakcyjny jednocześnie ograniczając do minimum ryzyko pojawienia się niepożądanych efektów optycznych.

Soczewki jednoogniskowe

Zapewniają ostre widzenie przedmiotów odległych. W przypadku czynności takich jak czytanie czy pisanie, wymagane będą okulary.

  • Clareon® AutonoMe – Pakiet standard

Soczewka już na etapie produkcji umieszczona jest w jednorazowym systemie do aplikacji, co zwiększa sterylność zabiegu usunięcia zaćmy.

Pozwala na lepsze widzenie w warunkach słabszego oświetlenia. Zachowuje stabilność, co pozytywnie wpływa na ostrość widzenia po operacji.

  • AcrySof®Toric

Wszczepiana jest pacjentom, którzy poza zaćmą cierpią także na astygmatyzm (z reguły nosili wcześniej cylindryczne okulary lub soczewki).

 

 

 

SYSTEM ORA

To jedno z największych osiągnięć technologicznych w chirurgii zaćmy. Dzięki temu urządzeniu można wykonać pomiary oka pacjenta w czasie rzeczywistym podczas zabiegu zaćmy. Technologia ta pomaga zweryfikować, czy krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm są odpowiednio korygowane podczas zabiegu.

Korzyści dla pacjenta:

  • może pomóc osiągnąć lepszą jakość widzenia po zabiegu,
  • zapewnia chirurgowi dodatkowe potwierdzenie i uzyskanie najlepszych, możliwych wyników refrakcyjnych,
  • System ORA poprawia dokładność korekty, co zmniejsza ryzyko konieczności noszenia okularów po zabiegu.

ZEPTO

To technologia impulsowa do chirurgii zaćmy.

Ta bardzo delikatna i dokładna metoda, pozwala utworzyć otwór w torebce soczewki, w której znajduje się zmętniała soczewkę tzw. kapsulotomie.

ZEPTO – może być używane podczas operacji każdego pacjenta, który chce zwiększyć bezpieczeństwo zabiegu wewnątrzgałkowego.

 

Zabieg:

  • Cały zabieg trwa kilkanaście minut.
  • Po znieczuleniu miejscowym okolic oka lekarz rozchyla komorę oka i delikatnie rozdziela zmętniałą soczewkę na mniejsze fragmenty; usuwa je i czyści tylną komorę oka;delikatnie umieszcza nową soczewkę, która w ciągu kilku chwil dopasowuje się do pierwotnego kształtu.
  • Następnie zakrapla oko antybiotykiem i lekiem przeciwzapalnym oraz nakłada na nie opatrunek.

 

Po zabiegu:

Bez względu na wybrany rodzaj soczewki warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Niewskazane jest dotykanie i pocieranie operowanego oka.
  • Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i zakraplać oko antybiotykiem.
  • Przez ok. 2 tygodnie nie powinno się uprawiać sportu.
  • Należy chronić operowane oko przed zanieczyszczeniem i promieniami słonecznymi.

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się już następnego dnia – podczas niej pacjent otrzymuje od lekarza dokładne wytyczne dotyczące dbania o operowane oko i wizyt kontrolnych.

Zabieg usunięcia zaćmy - zapraszamy do obejrzenia materiału

Operacja Zaćmy

Zaćma

Nasi specjaliści Okulistyka

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Okulistyka

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja