Aparat stały

Czym jest aparat stały?

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

  • Metalowe – tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk.
  • Estetyczne – ceramiczne, mniej widoczne (w kolorze zęba).

Co warto wiedzieć

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu stałego?

Utrzymanie prawidłowej higieny podczas noszenia aparatów stałych jest niezwykle ważne, chroni zęby przed próchnicą i odwapnieniami oraz może przyczynić się do skrócenia czasu noszenia aparatu. Podstawową zasadą jest czyszczenie zębów po każdym posiłku, ułatwiają to specjalne szczoteczki międzyzębowe docierające do wszystkich przestrzeni, dodatkowo należy stosować nitki międzyzębowe oraz antybakteryjne płukanki do ust zawierające fluor. Pomocnym urządzeniem jest irygator.

Co to jest retencja?

Jest to ostatni etap leczenia otrodontycznego po zdjęciu aparatów stałych, polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu i nowej pozycji zębów, etap konieczny, gdyż włókna kolagenowe ozębnej-tkanki utrzymującej ząb w kości potrzebują około 12 miesięcy po zdjęciu aparatów, aby ustabilizować nową pozycję zębów.
Aparaty retencyjne mogą być wyjmowane (przezroczysta szyna) lub stałe (cienki drucik przyklejony do wewnętrznej powierzchni zębów przednich). Czas trwania retencji zależy od wieku Pacjenta, rodzaju nasilenia wady zgryzu ,metody leczenia, kierunku wzrostu szczęki i żuchwy.

Jak dbać o aparat retencyjny?

Przestrzegaj zaleconego przez ortodontę czasu noszenia, do czyszczenia stosuj szczoteczkę i pastę do zębów, letnią nie gorącą wodę. Przechowuj aparat retencyjny w plastikowym pudełku, jeśli retainer odkleił się lub przestał pasować jak najszybciej skontaktuj się z ortodontą. Nie wykonuj samodzielnie napraw retainera, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na ustawienie zębów.

Co to jest stripping?

Jest to uznana w ortodoncji metoda pozwalająca w niektórych przypadkach uniknąć usuwania zębów, zwiększająca stabilność efektów leczenia, poprawiająca kształt zębów (w przypadku trójkątnych koron zębów) zabieg polega na szlifowaniu powierzchni stycznych zębów za pomocą specjalnych tarczek ściernych ,pasków lub wierteł, jest bezbolesny, zakończony polerowaniem i miejscową fluoryzacją.

Czy podczas leczenia trzeba stosować specjalną dietą?

W czasie leczenia aparatem stałym należy unikać twardych pokarmów (surowa marchewka, jabłka, bagietki, twarde pieczywo, landrynki) pokarmów lepki i ciągnących (cukierki toffi, żelki, guma do żucia) oraz gazowanych słodzonych napojów.

Czy po założeniu aparatu stałego bolą zęby?

Następnego dnia po założeniu aparatu można odczuwać niewielki dyskomfort, zęby są lekko wrażliwe, szczególnie przy żuciu twardszych pokarmów, niezwykle rzadko jest konieczność zażycia leku przeciwbólowego.

Jak długo trwa założenie aparatu stałego?

Na wizytę zakładania aparatu stałego trzeba przeznaczyć od 45 do 60 minut.

Czy mając aparat stały można leczyć zęby?

Jeśli istnieje potrzeba leczenia można to zrobić, w zależności od umiejscowienia ubytku czasem jest potrzeba odklejenia zamka z chorego zęba
i przyklejenia nowego zamka po wyleczeniu próchnicy.

Czy aparat utrudnia mowę?

Zamki aparatu stałego przyklejone na zewnętrznej powierzchni zębów nie wpływają na mowę. Aparaty ruchome oraz stałe umieszczone od podniebienia mogą przejściowo wpływać na mowę, w celu szybszego przyzwyczajenia się zalecamy czytanie na głos.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja