Ekstrakcje zębów zatrzymanych

Operacyjne usuwanie zębów zatrzymanych

Operacyjne usunięcie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym, niż „zwykła ekstrakcja”.

Zatrzymane zęby są w pełni wykształconymi zębami, które „zatrzymały się” w tkance kostnej szczęki górnej lub dolnej. Może to być ząb całkowicie lub częściowo zatrzymany. Różnica polega na całkowitym lub częściowym otoczeniu przez kość. Do zębów zatrzymanych można zaliczyć: ósemki, tzw. zęby mądrości, górne trójki i jedynki oraz dolne zęby przedtrzonowe.

Zatrzymane zęby mądrości mogą być w rozmaity sposób zlokalizowane w żuchwie. W gabinecie Centrum Stomatologii sprawnie i bezboleśnie usuwamy ósemki zatrzymane w różnych pozycjach.

Zęby zatrzymane uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej oraz mogą powodować nieprawidłowy zgryz i wykrzywienie innych zębów.

Istnieje wiele przyczyn powstania tzw. zębów zatrzymanych – nabyte lub wrodzone, ogólne lub miejscowe. Ogólne przyczyny zatrzymania zębów to niedobory witaminowe, szczególnie witamin A i D (w tym krzywica), różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim problemy z ósemkami możemy po prostu odziedziczyć.

Miejscowymi przyczynami są: przedwczesne usunięcie zęba mlecznego, przetrwałe zęby mleczne, niedorozwój kości szczękowych, stany zapalne, torbiele, guzy zębopochodne i niezębopochodne. U podłoża zaburzeń mogą również leżeć urazy szczęki i żuchwy.

Wskazania do usunięcia zębów zatrzymanych

  • zapobieganie lub zakażenie kieszonki dziąsłowej zęba,
  • zapobieganie resorpcji (czyli zaniku) korzenia sąsiedniego zęba,
  • nacisk na sąsiedni ząb, leczenie bólu niewiadomego pochodzenia,
  • zapobieganie chorobom przyzębia,
  • zapobieganie złamaniom kości szczęki i żuchwy,
  • zapobieganie lub torbiel zawiązkowa wokół korony,
  • położenie poza łukiem,
  • wskazania protetyczne, estetyczne, ortodontyczne.

Przed zabiegiem

Zanim lekarz stomatolog podejmie decyzję o konieczności usunięcia takiego zęba, kieruje na diagnostykę CBCT. Tomografia komputerowa pozwala dokładnie zobaczyć, jak położony jest ząb, a co za tym idzie, dokładnie zaplanować zabieg.

Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego, jest procedurą trudną, zawsze obarczoną większą ilością możliwych powikłań, ze względu na nietypowe usytuowanie zęba, oraz mogące wystąpić nieprzewidziane trudności śródzabiegowe.

Najczęstsze powikłania podczas ekstrakcji zębów zatrzymanych:

  • uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego podczas usuwania dolnych ósemek,
  • perforacja zatoki szczękowej podczas usuwania górnych ósemek,
  • powstanie przetoki ustno-nosowej podczas usuwania trójek górnych,
  • uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiednich, skutkujące ich obumarciem.

Po zabiegu

Po zabiegu pole operacyjne zaopatrywane jest szwami, opatrunkiem uciskowym oraz chłodnym kompresem. Wskazana jest antybiotykoterapia oraz miękka dieta. Przez 2-3 dni może utrzymywać się obrzęk i ból. Należy przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej, stosując zalecone przez lekarza płukanki przeciwzapalne oraz odpowiednie, pozabiegowe szczoteczki do zębów. Zwykle po tygodniu odbywa się wizyta kontrolna, połączona z usunięciem szwów.

Po usunięciu zęba zatrzymanego pozostaje znaczny ubytek kości, związany z koniecznością jego odsłonięcia i wytworzenia okna kostnego, umożliwiającego jego wyjęcie. W określonych przypadkach wskazane jest uzupełnienie ubytku kostnego, powstałego po zabiegu za pomocą preparatów kościozastępczych. Ma to na celu uniknięcie dużego zaniku kostnego w tej okolicy, utraty estetyki uśmiechu, rozchwiania zębów sąsiednich ze względu na brak podparcia kostnego ich korzeni, oraz wytworzeniu prawidłowej bazy kostnej dla leczenia rekonstrukcyjnego, z zastosowaniem implantów zębowych.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja