Leczenie endodontyczne jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba i bakterii z labiryntu kanałów korzeniowych wypełniających zarówno koronę, jak i korzeń zęba.
Leczenie endodontyczne w Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha – inaczej leczenie kanałowe – stosujemy w sytuacji, gdy dochodzi do zapalenia miazgi (potocznie zwanej nerwem). Najczęściej objawia się to silnym bólem, choć może przebiegać bezobjawowo. Chora miazga otwiera dalszą drogę do zakażenia tkanek otaczających ząb, co prowadzić może do chorób tak odległych narządów jak stawy, nerki czy nawet serce (choroby odogniskowe).
Aby infekcja nie rozprzestrzeniała się, niezbędne jest usunięcie chorej miazgi drobnoustrojów z systemu kanałowego. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zakażonych tkanek, oczyszczeniu kanałów zęba, ich prawidłowym ukształtowaniu, a następnie szczelnym wypełnieniu biokompatybilnym materiałem.
Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu przywiązuje ogromną wagę do rozwiązań, które umożliwiają skuteczne przywrócenie funkcji naturalnym zębom pacjenta. Dzisiejsza endodoncja dzięki zastosowaniu zaawansowanych urządzeń diagnostycznych, mikroskopu, oraz precyzyjnych technik wypełniania kanałów.
Z punktu widzenia endodonty szybkie postawienie diagnozy i prawidłowe wykonanie leczenia możliwe jest tylko przy użyciu nowoczesnego sprzętu, który z jednej strony pozwoli właściwie rozpoznać stopień zaawansowania choroby, a z drugiej precyzyjnie leczyć i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.