Do przeprowadzania bez bólu większości zabiegów stomatologicznych w warunkach ambulatoryjnych wystarcza znieczulenie miejscowe.
Znieczulenie ogólne stosowane jest w warunkach gabinetu stomatologicznego dużo rzadziej, niż znieczulenie miejscowe.
Znieczulenie ogólne stosowane jest w uzasadnionych sytuacjach – np. jeżeli rozległość zabiegu jest znaczna, a czas trwania operacji trudny do przewidzenia.
Zasadniczo wskazaniami do wykonywania zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym są: uczulenie na środki znieczulenia miejscowego, utrudniony kontakt lub brak współpracy z pacjentem (np. niedorozwój umysłowy, zaburzenia psychiczne), ostre, rozlane stany zapalne w okolicy szczękowo-twarzowej (np. zapalenie okostnej, ropnie), w których miejscowe lub przewodowe znieczulenie nasiękowe nie wywoła efektu zniesienia bólu, a może przyczynić się do rozszerzenia procesu zapalnego.
Leczenie stomatologiczne w narkozie jest korzystnym rozwiązaniem w trudnych przypadkach, które wymagają czasu i są obarczone sporym ryzykiem bólu. Poza tym leczenie w znieczuleniu ogólnym stosowane jest także u niektórych dzieci, które są za małe na współpracę z lekarzem, mają zaawansowaną próchnicę , cierpią z powodu bólu, a ich stan uzębienia stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia całego organizmu. Zaniedbania w leczeniu doprowadzają do przewlekłych stanów zapalnych, przetok, ropni, zapalenia okostnej.