Prawidłowa, codzienna higieny jamy ustnej jest w stanie skutecznie zredukować nasilenie i czas trwania skutków ubocznych terapii onkologicznej.
Miękka szczoteczka do zębów, pasta do zębów z fluorem, ale niezawierająca dużej ilości detergentów, szczególnie laurylosiarczanu sodu drażniącego śluzówkę, więc najlepiej taka, która jest przeznaczona dla dzieci, powinny być używane dwa lub trzy razy dziennie.
Szczoteczkę do zębów przed użyciem można nasączać roztworem chlorheksydyny (UWAGA: niezawierającym alkoholu). Po szczotkowaniu zębów do wypłukania jamy ustnej najlepiej stosować sól fizjologiczną (lub domowy roztwór soli kuchennej – ¼ łyżeczki na szklankę wody). W ciągu dnia również wskazane jest płukanie jamy ustnej roztworem soli fizjologicznej (lub sody oczyszczonej). Zabiegi nie drażnią śluzówki, poprawiają jej ukrwienie i odżywienie. Pozwalają nawilżyć tkanki, działają oczyszczająco, leczą zmiany chorobowe, łagodzą zmiany zapalne, hamują akumulację resztek pokarmowych, pozwalają spłukać i rozcieńczyć gęstą (na skutek terapii) wydzielinę śluzową, pokrywającą struktury jamy ustnej. Zabronione natomiast jest używanie gotowych płukanek do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu. Również woda utleniona nie jest wskazana do codziennej higieny. Środki te mogą podrażnić śluzówkę, pogłębić uczucie suchości.
Płukanki z zawartością chlorheksydyny należy stosować ostrożnie, tylko okresowo i pod kontrolą lekarza. W żadnym wypadku nie zastąpią one na dłuższy okres szczotkowania zębów. Z naparów ziół natomiast bezpieczny jest rumianek.
Nitkowanie zębów należy przeprowadzać raz dziennie, najlepiej nitką woskowaną. Krwawienie z brodawki dziąsłowej powinno skłonić do dwu- lub kilkudniowej przerwy w jej oczyszczaniu (przy czym pozostałe przestrzenie należy nadal oczyszczać).
Ważne jest stosowanie preparatów ze zwiększoną ilością fluoru. Taka fluoryzacja kontaktowa powinna odbywać się raz dziennie. Zmniejsza ona szczególnie bardzo destrukcyjnie działającą na uzębienie popromienną próchnicę.Na wysuszoną, popękaną czerwień wargową wskazane jest stosowanie odżywczego kremu. Należy unikać pomadek ochronnych z zawartością wazeliny i petroleum, które mają właściwości odwadniające.
Ruchome uzupełnienia protetyczne – jeśli to możliwe – nie powinny być używane przez okres całej terapii. W innym wypadku bezwzględnie trzeba zdejmować je na noc. Protezy należy myć codziennie szczoteczką do protez i moczyć w roztworach preparatów do ich dezynfekcji.