Ortodoncja

ORTODONCJA

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo twarzowych.

W Centrum Stomatologii św. Wojciecha w Poznaniu leczeniem ortodontycznym obejmujemy osoby w każdym wieku.
Współcześnie nie ma żadnych przeciwwskazań przed zakładaniem aparatów ortodontycznych, nawet osobom w starszym wieku. Wiele wad zgryzu u osób dorosłych (oraz starszych) może być skorygowanych, tak jak ma to miejsce u pacjentów najmłodszych.

W dzisiejszych czasach, stosowane aparaty ortodontyczne bardziej eleganckie a niektóre modele potrafią być dyskretne i niewidoczne dla osób drugich. Osoby aktywne zawodowo, nie muszą się obawiać tego, że noszenie aparatu ortodontycznego będzie miało ograniczający wpływ w życiu codziennym.

W dobie postępu techniki i metod leczenia, aż w 90% przypadków wady gryzu i zębów można wyleczyć. Dzięki temu Pacjent zyskuje nie tylko piękny ale, co istotniejsze, zdrowy uśmiech.

KIM JEST ORTODONTA?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który przeszedł specjalizację na uczelni medycznej z dziedziny, jaką jest ortodoncja. Po ukończeniu specjalizacji stomatolog otrzymuje tytuł dr. n. med.

W Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha leczeniem wad zgryzu zajmuje się dr n. med. Ewa Konopka. To doświadczony specjalista z dziedziny ortodoncji, ma doświadczenie w leczeniu wad u dzieci jak i osób dorosłych. Poprzez fachowe podejście oraz troskliwą opiekę ze strony dr Ewy, grono pacjentów może cieszyć się pięknym uśmiechem po zakończonym już leczeniu.

KIEDY WARTO ZGŁOSIĆ SIĘ NA WIZYTĘ U ORTODONTY?

Często nieleczone wady zgryzu powodują wiele niekorzystnych zmian w uzębieniu. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym są:

  • Zaniki dziąseł, odsłaniające się szyjki zębów
  • Stłoczone zęby, przez co obserwujemy szybsze odkładanie się kamienia nazębnego, w wyniku czego mogą powstawać przewlekłe stany zapalne dziąseł, przykry zapach z ust.
  • Starcia zębów, notorycznie kruszące się zęby.
  • Trzaski w stawie żuchwy przy żuciu, ziewaniu.
  • Bóle głowy, napięcia w obrębie głowy.

Efektem leczenia ortodontycznego nie jest jedynie piękny i nieskazitelny uśmiech. Odsłaniające się szyjki zębów w efekcie prowadzą do nadwrażliwości zębów na zimne i kwaśne produkty spożywcze.

Stłoczone zęby stanowią utrudnienie dla prawidłowej higieny jamy ustnej, szybsze odkładanie się kamienia nazębnego, w wyniku czego mogą powstawać przewlekłe stany zapalne dziąseł i przykry zapach z ust. Dzięki wyrównaniu zgryzu można pozbyć się większości z powyżej wymienionych problemów.

ETAPY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

DIAGNOZA

na pierwszej wizycie badamy zgryz pacjenta, wykonujemy wyciski w celu przygotowania gipsowych modeli zębów, wykonujemy i analizujemy komputerowo zdjęcia RTG pantomograficzne i cefalometryczne.

PLAN LECZENIA

po analizie wszystkich danych na temat wady zgryzu konkretnego pacjenta ustalamy optymalny plan leczenia.

ZAŁOŻENIE APARATU STAŁEGO

Wizyta po której Pacjent wychodzi już z aparatem ortodontycznym na zębach.

WIZYTY KONTROLNE

optymalnie co 4-6 tygodni, czas trwania leczenia zależy od wielu czynników i wynosi ok 1,5-2,5 roku.

ZDJĘCIE APARATU STAŁEGO

Zdjęcie oraz oczyszczenie zębów po aparacie ortodontycznym.

RETENCJA

Wykonanie aparatów retencyjnych utrwalających efekt leczenia.

RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

W zależności od wieku, klasyfikacji i stopnia skomplikowania wady zgryzu można zastosować różne rodzaje aparatów.

APARAT RUCHOMY

  • To aparat stosowany podczas leczenia wad u dzieci. Charakteryzuje się tym, że pacjent może wyjąć element z jamy ustnej samodzielnie w każdej chwili. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego nosi się przez klika godzin dziennie, według zaleceń lekarza prowadzącego leczenie.

APARAT RUCHOMY CLEAR ALIGNER

  • To aparat stosowany podczas leczenia niewielkich wad u osób dorosłych. Jest dyskretną formą aparatu ortodontycznego, wyglądem przypominający przeźroczystą nakładkę na zęby.

APARAT STAŁY

  • To aparat składający się z tzw. „zamków ortodontycznych”, przyklejanych do zębów pacjenta na czas leczenia ortodontycznego. Do zamków mocuje się pozostałe elementy, które mają na celu wywieranie na zęby odpowiednich sił, powodujących zmianę pozycji zębów.
  • W naszym gabinecie stosujemy aparaty stałe:
    – aparaty standardowe – wykonane z wysokiej klasy materiałów, o metalicznym kolorze oraz gładkiej strukturze. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na siły działające podczas procesu leczenia.- aparaty estetyczne – wykonane z materiałów w odcieniach naturalnych zębów. Dzięki ich zastosowaniu leczenie ortodontyczne może być bardziej dyskretne.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja