Niektóre nieleczone zmiany patologiczne śluzówki z czasem wykazują skłonność do zezłośliwienia. Przykładem dysplazji, która w wielu przypadkach przekształca się w nowotwór, jest leukoplakia, zwana również rogowaceniem białym. Zmiana występuje najczęściej na wargach, wewnętrznej stronie policzków, w kącikach ust i na języku. Początkowo ma postać białych plam wyraźnie odcinających się od zdrowej błony śluzowej, z czasem tworzą się czerwone rozpadliny i nadżerki, a na ich obwodzie powstaje odczyn zapalny. Najczęściej zmiana jest niebolesna, choć niektórzy Pacjenci sygnalizują wyczuwalną sztywność i chropowatość nabłonka.
Leukoplakia jest ściśle związana z nikotynizmem – w zdecydowanej większości przypadków pojawia się u nałogowych palaczy tytoniu. Do jej powstania mogą się również przyczynić drażniące czynniki chemiczne (takie jak alkohol, kawa, i ostre, piekące przyprawy), a także – długotrwałe przewlekłe urazy, wywołane np. przez nieprawidłowe wypełnienia, ostre brzegi zębów, wadliwie dopasowane protezy.
Skłonność leukoplakii do zezłośliwienia występuje w około 10-12% przypadków. Ryzyko rozwoju raka wiąże się z wiekiem Pacjenta, nawykiem palenia, przewlekłymi urazami i stanami zapalnymi.
Kolejnym przykładem dysplazji, która powinna wzbudzić naszą czujność, jest erytroplakia. Najczęściej ma postać pojedynczych, jasno- lub ciemnoczerwonych, żywo zabarwionych plam o owalnym lub okrągłym kształcie i błyszczącej, gładkiej lub ziarnistej powierzchni. W większości przypadków także i ta oto choroba nie daje dolegliwości bólowych, dlatego jest przez Pacjentów często lekceważona. Warto jednak wiedzieć, że erytroplakia jest zdecydowanie bardziej groźna od leukoplakii – na jej podłożu rozwija się około 40% zmian nowotworowych.