Przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego (TUR-P)

Korzyści:

Planowanym efektem leczenia uzyskanym po TUR-P jest poprawa mikcji (oddawania moczu), zmniejszenie zalegania moczu po mikcji, zmniejszenie zaburzeń dyzurycznych, np. oddawania moczu w nocy, poprawa strumienia moczu i czasu trwania mikcji. Uzyskana w trakcie zabiegu tkanka jest poddana badaniu histopatologicznemu.

Wskazania i Przeciwwskazania

  Wskazania:
  • zabieg TUR-P wykonuje się w przypadku dysurii spowodowanej łagodnym przerostem gruczołu krokowego,
  • w wybranych przypadkach elektroresekcję przezcewkową można zastosować jako badanie diagnostyczne w celu wykluczenia raka stercza.
  Przeciwwskazania:
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niewydolność krążenia,
  • zażywanie leków przeciwkrzepliwych wymaga odstawienia ich i/lub  zastąpienia innymi- prosimy o poinformowanie lekarza prowadzącego o zażywanych lekach przed zabiegiem,
  • budowa anatomiczna Pacjenta uniemożliwiająca ułożenie go w pozycji lithotomijnej (patrz: opis zabiegu).

Najczęściej zadawane pytania

Czy zabieg może doprowadzić do zaburzeń wzwodu i czy może mieć wpływ na płodność?

U części pacjentów mogą wystąpić przejściowe lub długotrwałe problemy z utrzymaniem wzwodu. W ok. 85% przypadków, po zabiegu występuje cofanie nasienia do pęcherza podczas wytrysku (tzw. wytrysk wsteczny), jest to spowodowane uszkodzeniem zwieracza wewnętrznego cewki moczowej, co jednak nie ma wpływu na jakość wzwodu.

Kiedy można rozpocząć życie płciowe po wykonaniu zabiegu?

Okres wstrzemięźliwości płciowej po zabiegu powinien wynosić ok. 4 tygodnie.

Kiedy można powrócić do normalnej aktywności ruchowej po zabiegu?

Proponujemy prowadzić oszczędzający tryb życia przez ok. 4 tygodnie po zabiegu, a przez 14 dni po zabiegu unikać wysiłku fizycznego.

Metody leczenia:

Łagodny przerost gruczołu krokowego może być leczony operacyjnie metodą otwartą (metoda Millina, Juvara) lub przezcewkowo. Metodę otwartą proponujemy  w przypadku stwierdzenia dużej objętości gruczolaka stercza –powyżej 80cm3.

Do metod przezcewkowych  zaliczamy:

  • elektroresekcję (TUR-P),
  • enukleację laserową (TULIP)- metoda umożliwiająca usunięcie gruczolaka stercza laserem,
  • termoablację (TUMT)- przezcewkowa termoterapia mikrofalowa prostaty, jest  zabiegiem, w którym do zmniejszenia gruczolaka stercza  wykorzystuje się energię mikrofalową.

Przed zabiegiem:

Przed zabiegiem pacjent powinien wykonać wymagane badania i odbyć niezbędne konsultacje – szczegółowy wykaz znajduje się tutaj.

Zabieg:

Jest wykonywany w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym – o rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog przed zabiegiem. Podczas zabiegu Pacjent zostaje ułożony w pozycji lithotomijnej tzn.w pozycji leżącej, na plecach z odwiedzionymi nogami. Zabieg ten polega na usunięciu części gruczołu krokowego, która stanowi przeszkodę w oddawaniu moczu i wywołuje odczuwane przez Pacjenta dolegliwości. Trzeba  mieć świadomość, że prostata nie jest usunięta w całości, lecz jedynie w części. Po zabiegu pozostawiany jest w pęcherzu cewnik przez ok.  2 – 3 dni.

Po zabiegu:

Po usunięciu cewnika Pacjent może odczuwać bóle i pieczenie w cewce moczowej i pęcherzu, może oddawać mocz często, i z domieszką krwi. Możliwe jest również popuszczanie moczu. Są to zwykle stany przejściowe. Zabieg elektroresekcji jest stosunkowo bezpieczny ale w pewnych wypadkach mogą wystąpić powikłania takie jak krwawienie śród- i pooperacyjne z koniecznością przetoczenia krwi, zakażenie, które mogło być wynikiem przerostu gruczołu krokowego, tak zwany zespół poresekcyjny mogący prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, przetoka cewkowo-odbytnicza, pooperacyjne zakażenie układu moczowego, zwężenie cewki moczowej, nietrzymanie moczu, zaburzenia wzwodu prącia, brak gwarancji wyleczenia, nawrót choroby. Część z wymienionych komplikacji może wymagać ponownego zabiegu lub operacji otwartej. Po zabiegu może wystąpić zjawisko „wstecznego wytrysku”. Polega ono na tym, że w czasie wytrysku nasienie nie wydostaje się na zewnątrz przez cewkę lecz jest wydzielane do światła pęcherza moczowego skąd wydostaje się przy pierwszym oddaniu moczu.

Wskazana jest wizyta kontrolna ok. 14 dni po zbiegu celem oceny leczenia i omówienia wyniku histopatologicznego.

Nasi specjaliści Urologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Urologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja